Meny
Meny

Personlig Tränare till Göteborg

Göteborg Personlig Träning Sista ansökningsdag: 2021-12-31

Vill du inspirera människor till att bli hälsosammare och gladare?

Vill du vara med och bidra till att bekämpa en av de största hälsoutmaningarna i vår tid? Det är det vi gör på SATS genom att inspirera våra medlemmar, och därmed skapa en sundare och gladare livsstil. Du kommer att jobba i ett team med energiska kollegor, och få möjligheten att vara både professionell och personlig.

Så kan du vara med och skapa en förändring

Som Personlig Tränare på SATS ger du våra medlemmar unika träningsupplevelser i en säker och professionell miljö. För många av våra medlemmar är arbetet med en personlig tränare nyckeln till att lyckas träna och uppnå en varaktig livsstilsförändring.
Du kommer nära medlemmarna redan i det första mötet där du gör en grundlig kartläggning av deras behov. Du använder din expertis genom att rekommendera en realistisk, motiverande och individanpassad plan som hjälper medlemmarna att uppnå sina mål.

Du är en positiv inspiratör och lagspelare även utanför ditt eget ansvarsområde, och tillsammans med dina kollegor på centret ser du till att centret levererar exceptionell standard inom alla områden.

Är det här en bra beskrivning av dig?

 • Du är registrerad på www.ptlicens.se. Där kan du antingen registrera dig efter att ha genomfört en av Friskvårdsföretagen godkänd utbildning alternativt genomfört deras prov med godkänt resultat.
  • Du är en inspiratör som ger varje kund en unik träningsupplevelse baserat på konkreta och individuella målsättningar
  • Du gillar försäljning och tar ansvar för att etablera och utveckla din egen kundportfölj
  • Du känner dig trygg och bra på att skapa och upprätthålla relationer
  • Du är positiv och inkluderande
  • Du arbetar självständigt och tar initiativ
  • Du är noga med att följa procedurer, du respekterar regler och riktlinjer
  • Du vill arbeta cirka 20h/vecka eller mer och är införstådd med att arbetstiderna även inkluderar kvällar och helger
  • Arbetar du redan som PT fast utanför SATS så hjälper vi gärna dig och dina kunder över till oss på ett bra sätt

De bästa anledningarna till att bli en del av vårt team

 • SATS har en lång erfarenhet av att tillhandahålla PT-tjänster och erbjuder en säker och trygg anställning
  • Du blir en del av ett kompetent och professionellt team där alla är lagspelare och hjälper varandra att lyckas
  • Du har en unik tillgång till potentiella kunder genom centrets medlemsbas
  • Du får arbeta med en mycket viktig och spännande produkt i ständig utveckling
  • Du får goda utvecklingsmöjligheter genom vårt interna utbildningsprogram, SATS Academy
  • Som ny PT på SATS kommer du att arbeta med vårt introduktionsprogram PT START. Där har du möjlighet att hjälpa alla medlemmar att komma igång med sin träning och bidra till att skapa goda träningsvanor. PT START är den perfekta starten till att bli en framgångsrik PT. Här får du erfarenhet av försäljning samt bygger relationer med potentiella PT-kunder.

Som PT på SATS är du involverad i att göra ett viktigt jobb för vårt samhälle. Du hjälper människor till ett bättre liv, att förverkliga ett mål eller kanske till och med en dröm. Det är detta som gör att vi på SATS sannolikt kommer att ha en trevligare och mer meningsfull arbetsdag än många andra.

På vilket/vilka center söker ni PTs?

Vi har en allmän ansökan till respektive stad och vi diskuterar tillsammans med dig vilket center som är aktuellt utifrån ett flertal parametrar där de viktigaste är: Din profil, vem du är och att du kommer att passa bra in i befintligt team i kombination med vårt nuvarande behov. Vi vill att du ska börja på ett center där behovet av ny PT är stort, det förbättrar medlemsupplevelsen på det centret samt ökar dina möjligheter att bygga en verksamhet snabbt.

Lite siffror och fakta

SATS är Nordens största träningskedja med 250 träningscenter, runt 700 000 medlemmar och 10 000 medarbetare. Vi nöjer oss inte där utan har ambitionen för vidare tillväxt, både i Norden och resten av Europa. Vi har en spännande framtid framför oss, och önskar dig välkommen med på resan.